AC RCCB OVP SPD AC230V/400V
AC RCCB OVP SPD AC230V/400V
• Suitable for use in AC 50Hz, rated AC230V/400V circuits
• Green light during normal operation, red light or two lights off for fault problems
• As the overload and short circuit protection of the line
• Indirect lightning and direct lightning effects or other transient overvoltage surge protection
• Reliable decoupling for suddenly applied or slowly rising AC sine
①  Enterprise design code
②  Product category
③  Design code
④  Electronic residual current operated circuit breaker
⑤  Frame size
⑥  Current specification:6A, 10A, 16A, 20A, 25A, 32A, 40A, 50A, 63A
⑦  Number of poles: 2P,3P
⑧  L: Residual current operational characteristics(default 30mA ) optional
⑨  OV: Overvoltage protection (default 275V±5V ) optional
⑩  SPD: Lightning protection  optional
Three functions L, OV, SPD can be combined at will
Example: SCB8LE-63 2P 63A OV+SPD (2P 63A with overvoltage and lightning protection)
MAIN TECHNICAL PARAMETERS
SCB8LE-63  RCCB OVP+SPD
Number of poles 2P 3P
Frequency (Hz) 50Hz
Rated voltage Ue (M) 230V 400V
Rated current In (A) 6, 10, 16, 20, 25, 32, 40, 50, 63A
Overcurrent instantaneous release type B,C,D
Rated short-circuit breaking capacity lcn(A) 6000A
Rated residual operational current I△nm(A) 30, 50, 100
Rated rsidual noperaing curent l△nom(A) 15, 25, 50, can be customized
Breaking time at l△n (s) <0.1
Rated residual making and breaking capaciy l△mA 2000
Electrical life (times) ≥4000
PROTECTION CHARACTERISTICS
OF OVERCURRENT RELEASE
Overcurrent instantaneous release type Rated current
In(A)
Test current (A) Initial state Test time Expected results Notes Base temperature
B, C and D ≤63 1.13In Cold state t≥1h No tipping -- 30℃
1.45In Immediately
after the test
t≥1h Tripping The current rises to the
specified value within 5s
2.55In  Cold state 1s<t<60s
(for Ins32A)
Tripping --
1s<t<120s
(for Ins32A)
3In/5In
10In
t≤0.1s No tipping Power on by closing
the auxiliary switch
5In/10In
20In
t<0.1s Tripping Power on by closing
the axiliary switch
SPD PROTECTION PARAMETERS
Operating voltage (M) AC230V AC400V
Max. surge current Imax (kA) 10
Nominal surge current (In (kA) 5
Response time t (ns) <25
Connect the ground terminal to the stranded wire 6mm²